Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

ONLINE RANDEVU

Daha önce merkezimize geldiniz mi ?

Soru Cevap

Soru
Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir?
Cevap

Diş çıkarma belirtileri; dişlerin kendisinden 2-3 ay önce ortaya çıkabilir.Bu belirtiler çocuktan çocuğa değişmekle birlikte, salya miktarında artış, çenede ve ağız çevresinde sürekli salya temasının yarattığı tahrişe bağlı olarak deride kızarıklık ya da çatlakların oluşması, öksürük, huzursuzluk, ateş, uykusuzluk, beslenmeyi reddetme, diş etlerinin kaşınması şeklinde görülebilir.

Soru
İlk diş hekimi ziyareti ne zaman yapılmalıdır?
Cevap

Diş sürmesini takiben diş hekimi ziyaretleri başlamalı ve 6 ayda bir rutin olarak tekrar edilmelidir. Böylece çocuk diş hekimi ziyaretlerine alışacak, gerektiğinde koruyucu ve önleyici tedavilerde koopere olacaktır. Olası anomali ve diş çürüğünde ise erken tespit ve tedavi şansı olacaktır.

Soru
Süt dişleri neden tedavi edilmelidir?
Cevap

Süt dişleri toplamda 20 tanedir ve birinci görevi çocuğun beslenmesini sağlamaktır.  Ayrıca konuşmanın düzgün gelişimi de süt dişlerinin varlığına bağlıdır.

Süt  dişleri, kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik yapmaktadır. Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk fonksiyonu da ortadan kalkmaktadır. Bu nedenle süt dişleri kalıcı dişler gelene kadar tedavi edilerek mutlaka ağızda kalması sağlanmalıdır.

 

Soru
Amputasyon ile kanal tedavisi arasındaki fark nedir?
Cevap

Amputasyon bir organ ya da dokunun bir kısmının kesilip çıkarılması anlamına gelir. Amputasyon tedavisinde; dişin içindeki canlı dokunun (sinir dokusu, pulpa) kanal ağızlarına kadar olan kısmının çıkarılarak kanallarda kalan pulpa dokusunun canlılığının devamı sağlanır.Pulpa dokusunun üzeri özel bir malzeme ile örtülerek dişin restorasyonu yapılır. Kanal tedavisinde ise mikroorganizmalar ile enfekte olmuş pulpanın tamamı çıkarılır, yerine özel dolgu malzemeleri koyularak dişin restorasyonu yapılır.

Soru
Yer tutucu nedir? Niçin uygulanır?
Cevap

Tedavi edilemeyecek derecede çürümüş olan süt dişleri çekilerek ağızdan uzaklaştırılmalıdır. Vakti gelmeden çekilen süt dişinin boşluğu, kalıcı diş gelene kadar korunmalıdır.Bu amaçla çekilen süt dişlerinin boşluklarına yer tutucu adı verilen apareylerin uygulanması gerekir. Bu apareyler boşluğun komşuluğundaki dişlerin devrilmelerini önlerler.Aksi takdirde çekilen süt dişinin boşluğuna, boşluğun sağı ve solundaki dişler kayarak yerleşirler ve kalıcı dişin süreceği yeri kapatmış olurlar.

Soru
Anne sütü diş çürütür mü?
Cevap

Anne sütü yağ, protein ve karbonhidrattan zengin bir besindir. İçeriğinde vücut savunma mekanizmasının koruyucu faktörleri bulunmaktadır; ancak dişlenme döneminden itibaren özellikle gece sık aralıklarla
beslenen çocukta anne sütündeki laktoz nedeni ile diş çürükleri oluşabilmektedir. Bu dönemde gece beslenmesinin ardından çürük oluşumunu önlemek için beslenme sonrasında dişler temiz ve ıslak bir gazlı bez yardımıyla silinerek temizlenmelidir.

Soru
Erken çocukluk çağı (Biberon) çürüğü nedir?
Cevap

71 aylık veya daha küçük çocuklarda süt dişlerinde 1 veya daha fazla çürük, çürüğe bağlı kaybedilmiş diş veya dolgulu dişin olduğu durum olarak tanımlanmaktadır.Uzun dönem süt veya mamanın biberonla özellikle geceleri uyku sırasında alınması sonucu oluşur.İlk dişler sürerken karbonhidrattan (serbest şeker) zengin sıvılar ile beslenme iki yaşından önce dişlerin şiddetli bir şekilde çürümesine yol açabilir.

Beslenmenin ardından dişlerin fırçalanmasına özen gösterilmemesi nedenler arasındadır. Erken yaşlarda çürük başlaması dişlerin bu yaşlarda karbonhidratlarla uzun süre temasına bağlı olabilmektedir.

Annenin mamayı ağzına alarak soğutup çocuğa vermesi, biberonun sıcaklığını ağzına alarak kontrol etmesi de kendi ağzındaki çürük yapıcı mikroorganizmaların bebeğe geçmesine neden olur. Bu mikroorganizmalar sert diş yüzeyi üzerine tutunabildiklerinden ilk dişlerin sürmesi ile birlikte inanılmaz boyutlarda çoğalarak çürük yapıcı nedenlerden birini oluştururlar.  

 

Soru
Alt çenede süt dişleri düşmeden gelen daimi kesiciler ortodontik bozukluğa yol açar mı?
Cevap

Alt çene ön bölgede kesici süt dişler düşmeden kalıcı dişlerin geriden gelmesi çok sık karşılaşılan problemlerden biridir. Kalıcı dişler ağız içinde görüldükten sonra kök oluşumu devam eder ve uzarlar. Bu süreçte dilin etkisiyle dudağa doğru yer değiştirirler ve bu hareket de süt dişlerinin köklerinin erimesine ve sallanarak düşmesine yol açar. Eğer süt dişleri kalıcı dişler büyümesine rağmen hala sallanmıyorlarsa çekilmelidir. Her iki durumda da dişler ve çene büyüklüğü arasında ciddi bir boyut farkı yoksa ortodontik bir problem oluşmayacaktır.

 

Soru
Diş sürmesi sırasında ağrı ve ateş normal midir?
Cevap

Diş sürmesi sırasında kaşıntı ve ağrı  normal bulgulardır. Çocuk ağzına birşeyler sokarak bu hissi gidermeye çalışır. Bu nedenle dış ortamdan normalden fazla mikrop alarak enfeksiyona açık hale gelir ve hafif ateş bulgulara eklenebilir. Yüksek ateş ve dişeti enfeksiyonu (kızarıklık, ödem) görülür ise bir çocuk doktoruna başvurmakta fayda vardır.

Soru
Sedasyon anestezisi ve genel anestezi hangi durumlarda yapılır?
Cevap

Uyum gösterme niyetinde olan ancak korkusunu yenemeyen, bulantı refleksi olan ve tedavisi uzun sürmeyecek çocuklarda sedasyon yapılmaktadır. Sedasyon yalnızca bazı çocuklar için uygun bir yöntemdir. Örneğin çocuğun önemli bir tıbbi problemi mevcutsa sedasyon risklidir. Bu durumlarda ameliyathane ortamında uygulanacak genel anestezi yöntemi daha emniyetlidir. Sedasyon kısa süreli (1 saatten az), çok ağrılı olmayan işlemlerde ve sağlıklı çocuklarda uygun bir yöntemdir. 1,5-2 saati aşacak ve ciddi ağrı oluşturması beklenen işlemlerde genel anestezi tercih edilir.

Soru
Süt dişleri çekilmeli midir?
Cevap

Süt dişleri daimi dişlere sürme rehberliği yapar, zamanından önce dişler çekilmemelidir.Süt dişinin erken çekimi, alttan gelen daimi dişlerde çapraşıklığa ve çene kemiği gelişiminde bozulmalara neden olur.Daimi dişler sürene kadar süt dişlerinin ağızda tutulması gereklidir.

Soru
Çocuklar için nasıl bir diş fırçası seçilmelidir?
Cevap

Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçaları kullanılmalıdır. Sert fırçalar dişleri aşındıracağı için kullanımı uygun değildir. Eskimiş bir süpürgeyle süpürme işlemi nasıl yapılamazsa, eski bir fırçayla da dişler fırçalanamaz. Fırça kılları aşınır aşınmaz (Ortalama 3-6 ay) mutlaka değiştirilmelidir.

Soru
Çocuklarda hangi diş macunu,ne kadar kullanılmalıdır?
Cevap

Bebeklik döneminde ve üç yaşına kadar çocuklarda diş macunu kullanımı önerilmez. Diş macunu kullanımına üç yaşından sonra başlanmalıdır. Ancak reklamlarda gördüğünüz gibi 3-5 cm değil, bir mercimek tanesi  kadar macun fırçalama için yeterli olacaktır.

Diş macunu kullanımına başlandığı dönemde, florürlü diş macunlarından herhangi biri tercih edilebilir. Önemli olan çocuğun seçilen macunun tadını sevip istek duymasıdır.

 

Soru
Çarpma-düşme sonucu çocuğun dişleri yerinden çıkarsa ne yapmak gerekir?
Cevap

Eğer düşen diş süt dişi ise yer tutucu uygulanabilir.Daimi diş ise zedelenmeden yuvasından çıktıysa steril bir şekilde muhafaza edilerek diş hekimine getirilir.Dişin tekrar yerine implante edilmesi denenebilir.

Soru
Çocuklara diş fırçalama nezaman başlatılmalıdır?
Cevap

Çocuklar diş fırçasıyla dişleri sürmeye başladığında (6 ay) tanışabilirler (macunsuz).Bu dönemler için piyasa da özel diş fırçaları vardır.Çocuk bu dönemde diş sürmesi sırasında görülen kaşıntıları da bu fırçalarla rahatlatabilmektedir.

Ama çocuk bu işi yaparken yanlız bırakılmamalı,büyüklerin gözetiminde eline fırça verilmelidir.
En etkili sonuç,bu fırçalarla macun koymadan büyüklerin mekanik temizlemeyi yapmasıyla alınabilir.

 

Soru
Çocukları diş hekimine alıştırmak için neler yapmak gerekir?
Cevap

2 yaşından sonra  çocuğun 6 ayda bir defa diş hekimine gelmesi onu diş hekimine alıştırır.Çocuğun bu ziyaretlerinde uygulanan koruyucu önlemler onu incitmeyeceği için hekimle çocuk arasındaki uyum iyi olacaktır.Büyükler kendi korkularını çocuğa asla yansıtmamalıdırlar

Soru
Çocukların dişleri için nasıl beslenmeleri gerekir?
Cevap

Diş sağlığının kuvvetli olması için mineral dengesi yüksek besinlerle beslenmesi gerekir.Süt,yoğurt,peynir,yumurta ve sebzeler düzenli tüketmelidir.

Soru
Çocuğumun diş fırçalamayı alışkanlık haline getirmesi için nasıl motive etmeliyim?
Cevap

Eğer çocuğunuzu ağız-diş bakımı konusunda motive etmek istiyorsanız, sizin ona iyi örnek olmanız gerekmektedir. Günlük diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve diyet kontrolünü (beslenme) ailecek hep beraber yapmanız, çocuklarınızın bu alışkanlıkları ileride de sürdürmesine sebep olacaktır.

Soru
Süt dişindeki çürük tedavi edilebilir mi?
Cevap

Süt dişleri de tıpkı kalıcı dişlerde olduğu gibi tedavi edilebilmektedir. Bu dönemdeki tedavi edilmeyen diş bozuklukları, ileride, diş çapraşıklığı, çene gelişiminde bozukluk ve genel sağlık problemlerine sebep olabilmektedir.

Soru
Bebeklerin diş çıkarma dönemlerinde yapılması gerekenler nelerdir?
Cevap

Soğuk içecekler veya soğuk yiyecekler sayesinde bebeğinizin su ihtiyacını da karşılamış olur ve ishal veya artmış salyayla kaybettiği sıvıyı yerine koyarsınız. Buzdolabında soğutulmuş şeftali püresi, elma püresi, yoğurt, bebeğinize oda ısısındaki yiyeceklerden daha çekici gelebilir.

Soru
Parmak emme ya da emzik emme çocukların dişleri için zararlı mıdır?
Cevap

Parmak ya da emzik emme uzun süre devam edecek olursa çene gelişiminde olumsuz etkiler oluşturabilir. Çocuğunuzun 3 yaşına kadar bu alışkanlıkları bırakması idealdir. 3 yaşından sonra hala alışkanlıkları devam ediyorsa bir çocuk diş hekiminden yardım alınmalıdır.

Soru
Diş çürüğü anneden çocuğa bulaşır mı?
Cevap

Öncelikle, toplumumuzda gelenek haline gelmiş bir davranış şekli olan ve yanlış bir davranıştan söz etmek gerekir. Annenin, yemeğin sıcaklığını kontrol etmek ve sıcaksa ılıtmak amacıyla sıcak kaşığı çocuğunun ağzını yakmaması için önce kendi ağzına sokup sonra çocuğun ağzına sokmasıyla çürük yapıcı bakterilerin çocuğa bulaşması söz konusudur.