Estetik Diş Hekimliği

ONLINE RANDEVU

Daha önce merkezimize geldiniz mi ?

Soru Cevap

Soru
Zirkonyum kaplamaların en büyük avantajı nedir?
Cevap

Zirkon bir alt yapı(taşıyıcı) malzemesidir, renginin beyaz olması nedeniyle üstüne çalışılan porselenle metal alt yapılara göre daha estetik protezler yapılabilir. Zirkonyum porselenlerin en önemli avantajı estetik oluşudur. Işık geçirgenlik özellikleri sayesinde doğal dişlerle tam bir uyum sağlanabilmektedir. Bu sayede mükemmel bir estetik sonuç elde edilebilmektedir.

Dişteki estetik görünüş kalitesi yüksek, ışık geçirgenliği fazla olduğundan görünüşü doğal diş görünüşündedir. Kullanılacak porselen bloklar tamamen dijital teknikler ile hazırlandığından hata paylarını minimum düzeye indirmiştir. Ayrıca zirkonun dişeti ile uyumunun metale göre daha iyi olduğunu kanıtlayan araştırmalar vardır.

Soru
Zirkonyum dişler doğal dişlere benzer mi?
Cevap

Altında metal yansıması olmadığından metal alt yapılı porselenlerde görülen yapay görüntü kesinlikle oluşmaz.  

Soru
İmplant üstü protezlerde zirkonyum kullanılabilir mi?
Cevap

Kron köprü çalışmalarının yanı sıra implant üstü protezlerde de kullanılabilir. Zirkonyum materyalinin üstü porselen ve seramikle kapatılır, estetik açıdan başarılı sonuçlar edinilmiştir.Asıl en önemli özelliği ise doku dostu olmasıdır. Çiğneme basıncına göre oldukça dayanıklıdır, diş renginde olduğundan diş etinden gri olarak yansımazlar.

Soru
Zirkonyum dişler ileride renkleşme yada sararma yapar mı?
Cevap

Zirkonyum dişler cilalı ve pürüzsüz yüzeyi sebebiyle plak birikimine sebep olmaz. Bu sebeple kahve, çay, sigara gibi renklendiricilerden etkilenmez. Rengi sabit kalır.

Soru
Zirkonyum kaplamaların bakımı nasıl yapılmalıdır?
Cevap

Doğal dişlerinizi fırçaladığınız şekilde ağız temizliğini yapılabilirsiniz. Dişlerin arası için diş ipi kullanılır. 6 ayda bir hekim kontrollerine düzenli gelindiğinde oluşabilecek problemler belirlenerek önlemler alınır.

Soru
Zirkonyum kaplama işlemi sırasında ağrı hissedilir mi?
Cevap

Kesim işlemleri (dişlerin kaplamaya hazır hale gelmesi)  lokal anestezi altında gerçekleşir ve sonrasında diş renginde geçici bir kaplama yapılarak sıcak ve soğukta sızlamanın önüne geçilir. Hastaların çok az bir kısmında hafif bir sızlama görülür genel itibariyle sıkıntı yaşanmadan süreç tamamlanır.

Soru
Porselen laminaların avantajları nelerdir?
Cevap

Porselen laminalar  sigara, çay,kahve gibi gıdalarla boyanmazlar.Porselen laminalar çok ince olmaları ve metal içermedikleri için dişetlerinde zamanla reklenmeye neden olmazlar. Porselen laminalar ince olduklarından ışığın geçmesine imkan tanırlar ve uygulandığı dişlerin tamamen doğal diş gibi görünmesini sağlayan benzersiz bir yeteneğe sahiptir. Bu ışıklarda, içinde metal olan kaplamalar siyah leke olarak ağızda yokmuş gibi görünürler.Çürüğe ve renklenmeye karşı koyarken doğal bir mine görüntüsü verirler.Porselen laminalar sayesinde çepeçevre küçültülerek kaplanması gereken dişler yerine göre sadece ön yüzeyinden ince bir kesimle kusursuz görünüme sahip olabilirler.

Soru
Estetik diş hekimliği nedir?
Cevap

Estetik diş hekimliği; diş ve diş etleri üzerine yapılan çeşitli işlemler ile kişilerin sağlıklı, estetik görünüme kavuşmasını ve kaybedilmiş fonksiyonların iyileştirilmesini sağlayan tedavilerdir. Estetik diş hekimliği diş çürüklerinin, aşınmış dişlerin, renklenmiş dişlerin ,hassas dişlerin, aralıklı dişlerin(diestema), travma  görmüş  dişlerin, kırık dişlerin, şekil, doku ve form bozukluğu olan dişlerin, hafif çapraşıklıkların tedavisini gerçekleştirir.

Bu tedaviler için kompozit  beyaz dolgulardan (bonding uygulamalarından), porselen dolgular (inley-onley), fiber uygulamalarından, beyazlatma yöntemlerinden, lazer teknolojisi ve lamina uygulamalarından faydalanılmaktadır.

 

Soru
Estetik dolgu (Bonding)uygulaması nedir?
Cevap

Çürük, aşınmış, kırılmış dişlerin restorasyonunda  kompozit (beyaz) dolgu ile diş rengini, boyutunu, formunu değiştirip, düzeltmek için yapılan estetik işlemlerdir. Bonding uygulamalarını diş dokusunda minimal madde kaybı olduğundan, diş dokusu dostu işlemler olarakta adlandırabiliriz. Kullandığımız materyal kompozit dolgu maliyeti düşük renk seçenekleri fazla olduğundan hastalarımız için uygun fiyatta memnun edici sonuçlar doğurmaktadır.

Soru
Estetik dolgu (Bonding )uygulaması ağrılı bir işlem midir?
Cevap

Estetik dolgu uygulaması ağrılı bir işlem değildir.Genelikle işlemler lokal anestezi ile yapımasına rağmen bazı durumlarda (dişlerde minimal düzeyde kesim- düzeltme yapıldığı)zamanlarda lokal anestezi uygulamasına bile ihtiyaç duyulmaz.

Soru
Estetik dolgu(Bonding )uygulaması nasıl yapılır?
Cevap

Dişlerde ve doğada bir altın oran kuralı bulunmaktadır. Bu kurala göre, dişlerin, gülümseme sırasında, önden bakıldığında estetik olarak mükemmel olabilmesi için belli oranlarda görülmesi gerekir. Estetik dolgularda  bu oranlar göz önünde bulundurulup, önce dişler üzerinde minimal işlemlerle pürüzlü alanlar yapılır. Daha sonrasında bu alanlara şekil verilmesi kolay olan kompozit materyali ile restorasyonlar yapılır.

Soru
Estetik kompozit dolguların bakımında nerelere dikkat edilmelidir?
Cevap

Estetik dolguların bakımında ağız hijyeninin iyi olması en önemli faktörlerdendir.İdeal bir ağız hijyeni sağlanamaması durumunda hem diş etlerinde sorunlar oluşur hem de dişler çürüyebilir. Ayrıca sert gıdalar kompozit materyalinde aşındırma yapabileceğinden bu tür gıdalardan uzak durmak gerekir. Aşındırma, fırçalamayla da olabileceğinden sert diş fırçalama yapılmamalıdır. Bir diğer konu ise sigara ,çay ,kahve gibi renk verici tüm yiyecek ve içecekler estetik dolguların renginde değişmelere neden olacağından bunların tüketimine dikkat edilmelidir.

Soru
Estetik dolguların avantajları nelerdir?
Cevap

Estetik kompozit dolguların en büyük avantajı farklı renk seçeneğinin olması, şeffat olması ile estetik olarak hastaları memnun etmesidir. Ayrıca düşük maliyetlidir. Hasta  isterse tekrar aynı dişe estetik dolgu yaptırabilir. Diş dokusuna minimal işlem yapıldığı için hastalar tarafından tercih edilmektedir.

Soru
Porselen inley-onley dolgu nedir?
Cevap

Fazla diş dokusu kayıplarında hem estetik hem de oluşan çiğneme kuvvetleri karşısında diş bütünlüğünü koruyup aşınmadan kalan, kişiye özel full porselen dolgulardır. Genelikle arka dişlerde kullanılır. Porselen inley, dolgu dişlerin çiğneme bölgesindeki tepelerin iç kısmı için yapılan özel dolgu iken, porselen onley dolgu ise bu diş tepelerinide içine dahil eden daha büyük porselen dolgulardır.

Soru
Porselen inley-onley dolgu hangi durumlarda tercih edilmelidir?
Cevap

Porselen inley-onley dolgu özellikle kanal tedavisi görmüş, suyunu kaybetmiş, kırılganlığı artmış dişlerde diş bütünlüğünü korumak adına porselen kuronlara alternatif seçenek olarak kullanılmaktadır. Bir diğer kullanım alanı madde kaybı çok olan dişlerde hem estetik hemde daha ideal diş kontağı ilişkisi sağlamak adına kompozit dolgular alternatif olarak kullanılmaktadır. Ayrıca fazla aşınmış dişlerde dikey boyut artırılmasında da kullanılmaktadır.

Soru
Porselen inley-onley dolgunun avantajları nelerdir?
Cevap

Porselen inley-oley dolgular kompozit dolgulara göre renklenme durumu olmadığından daha estetiktirler. Ayrıca kenar uyumu, özel laboratuvarda işlendiğinden daha iyidir. Büyük restorasyonlarda daha başarılıdır. Ayrıca kenar uyumunun iyi olması, restorasyonla diş birleşim alanlarında sızdırmanın olmamasını sağladığından, kalan diş sert dokusunda kompozit dolgulara göre çürük riski daha azdır.

Soru
Empress porselen kuronlar nelerdir?
Cevap

Empress porselen kuronlarda metal alt yapı yerine cam destekli güçlendirilmiş porselen kullanılmaktadır. Cam destekli porselen ışığı daha fazla geçirir. Ayrıca empress kuronlarda mükemmele yakın ışığı yansıtma özelliği  vardır. Bu  özelliklerinden dolayı doğal dişe yakın olurlar ve çok estetiktirler. Diş eti dokularıyla uyumları çok iyidir. Metal alt yapı içermediğinden herhangi bir alerji durumu söz konusu değildir. Ayrıca empress porselenler özel yapıştırıcılarıyla dişe birebir oturduğundan, diş porselen altında çürümez.

Soru
Empress porselen kuronların bakımı nasıl olmalıdır?
Cevap

Empress kuronlar öncesinde de sonrasında da yapılacak ağız hijyeni aynıdır. Diş fırçalama, ara yüz fırçası veya diş ipi kullanımı ve günlük gargara kullanımı yapılmalıdır.

Soru
Empress porselen kuronlar mı, zirkonyum mu tercih edilmelidir?
Cevap

Her iki restorasyon türünde de metal alt yapı yerine full porselen kullanılmaktadır. Empress full porselen kuronların doğal diş özelliklerine benzer özellikleri olduğundan daha estetiktirler ve ön bölgelerde tercih edilirler. Zirkonyumun ise yapısal dayanıklılığı empress porselenlere göre daha iyidir. Arka bölgedeki çiğneme kuvvetleri daha fazla olacağından zirkon kullanılır. Ayrıca fazla diş eksikliği olan restorasyonlarda zirkon kullanılır.

Soru
Yaprak porselen nedir?
Cevap

Dişlerin ön yüzeyleri olan dudak ve yanakla temas eden yüzeylerine yapıştırılan, çok ince yapıdaki porselen yaprakçık seramiklerdir. Genellikle dişler hiç kesilmeden uygulanabildiği gibi dişlerin üzerinden 0.3 mm kadar bir pürüzlendirme yaparak da uygulanabilmektedirler. Yaprak porselenler, çok ince olmaları ve metal içermemeleri sayesinde gelen ışığın geçmesine imkân tanırlar. Bu sayede doğal diş gibi görünürler ve estetik görünümleri son derece başarılıdır. Kişiye özgü doğru renk ve model çalışması yapılırsa yapay görüntü olmaz ve doğal bir görüntü oluşur.

Soru
Yaprak porselen uygulamalarının avantajları nelerdir?
Cevap
  • Çay, kahve ve sigara gibi dış etkenler ile renk değiştirmezler.
  • Dişleri küçültmeden uygulanırlar.
  • Porselen bir uygulama yapıldığı anlaşılamayacak kadar doğal görünümlüdürler.
  • Dişlerin dil tarafında hiçbir işlem yapılmadığından hastalar yabancılık hissetmezler. Dolayısıyla adaptasyonu çok kolaydır.
  • Aşınmalara karşı çok dirençlidirler. Dişi korurlar ve çürük gelişmesine engel olurlar.

 

Soru
Diş beyazlatma (Bleaching) nedir?
Cevap

Fırçalamanın yetersiz kalındığı, dişlerin bazı nedenlerle kozmetik açıdan yeteri kadar beyaz ya da parlak görünmediği, içsel renklenmelerden şikayet edildiği durumlarda,daha estetik ve güzel bir gülüş verilebilmek amacıyla özellikle ön grup dişlere uygulanan beyazlatma işlemidir. Ofis ve ev tipi olarak hastaya uygulanmaktadır. 

Soru
Dişte renklenmeler neden oluşur?
Cevap

Doğumla birlikte gelen, diş anomalilerine bağlı olarak gelişen, ağız hijyenine, yaşa,  çevresel etkilenmelere, ilaçlara, dişlerdeki flor miktarına, travma ve nekroza, endodontik tedaviler sonucuna, eski dolgu ve protetik tedavilere, sigara kullanımı, tütün çiğnenmesi, çay, kahve şarap vb boyayıcı etki bırakan ürünlerin sık tüketimine bağlı olarak gelişebilen renklenmelerden bahsedilebilir.

Soru
Her tür renklenme beyazlatılabilir mi?
Cevap

Beyazlatmanın başarısında renklenmenin türü ve nedeni önemlidir. Özellikle bazı ilaçların kullanımı neticesinde oluşan renkleşmelerin beyazlatılması daha zordur ya da istenilen sonuç alınamayabilir. Bu durumda uygulama süresi hekiminizin kontrolünde olarak uzatılabilir.

Soru
I do not want to have whitening done for all of my anterior teeth. I have problem in one tooth only. Can it be done for that? AR
Cevap

Yes, indeed. Your tooth can be viable or has undergone a canal root treatment. Your dentist will help you in both conditions.

Soru
Ofis tipi beyazlatma yaptırmayı düşünüyorum. Ne sıklıkla gelmeliyim ve ne kadar sürer?
Cevap

Önce mevcut durumunuz ve isteğiniz değerlendirilir. Farklılıklar gösterse de beyazlatma jelinin cinsine ve kullanılan lazer ışık cihazına göre  ortalama yirmişer dakikadan iki seans ya da onbeşer dakikadan üç seans şeklinde olabilir. Sonuç olarak bir ya da iki kez gelinerek, hazırlığı ve uygulanması ile birlikte her seans için 45 dk lık süre ayırılması sizin için yeterli olacaktır.  Sonuç her dişte tamamen aynı olmayabilir.

Soru
Sadece evde kendim uygulayabileceğim bir şekli yok mudur?
Cevap

Ev tipi uygulamalar, genelde ofis tipi uygulamaların akabinde destekleme amacıyla verildiğinde daha başarılı olurlar.  Fakat her durumda yöntemler uygulanmadan önce, ilk olarak hekiminiz tarafından ağızdaki çürüklerin, diş taşlarının ve bazı lekelerin uzaklaştırılmasının gerekli olduğu unutulmamalıdır. Sonrasında ağız yapınıza uygun olarak hazırlanan beyazlatma kaşığı ile evde de beyazlatma işlemi için uygulama yapabilirsiniz. Genelde gece yatmadan önce dişlerin fırçalanması, size özel hazırlanmış plağa beyazlatıcı ajanın yerleştirilmesi ve ağıza takılması şeklinde uygulanır.  Renklenmenin tipi ve derecesine göre, geleceğiniz kontrollerde, hekiminiz  tarafından belirlenecek süre kadar tedaviye devam edilir. Ortalama günde birkaç saat kullanılarak yine birkaç haftaya kadar uzatılan süreler tercih edilebilir.

Soru
Ofis tipi beyazlatmanın ev tipine olan temel farklılıkları nelerdir?
Cevap

Ofis tipi beyazlatma hekim kontrolünde yapıldığından çok daha kısa sürer ve kullanılan jel ve cihazlara bağlı olarak çok daha hızlı sonuç alınır. Zamanınız kısıtlı ise, bu tam size uygun bir beyazlatma yöntemi olacaktır.

Soru
Beyazlatmanın yan etkileri varmıdır?
Cevap

Bilinen önemli yan etkileri yoktur. Diş hekiminizin kontrolünde yapıldığı takdirde güvenlidir. Dişleriniz ve dişetleriniz zarar görmemektedir. Sadece uygulama sonrası bazı dişlerde hasta tabiri ile iğne batması şeklindeki bir hissin oluşması gibi hafif miktarda hassasiyet gelişebilir. Bunlar gün içerisinde kendiliğinden kısa sürede geçme eğiliminde olup, zaten uygulama sonrası hekiminiz de sodyum florid jelleri kullanarak  hassasiyetlerinize müdahale edebilir.

Soru
Beyazlatma bir kez yapıldığında yeterli midir? Ne kadar beyaz kalır?
Cevap

Dişler kendini yenileyen dokulardan oluştuğu için beyazlatma kalıcı değildir. Ağız bakımı ve kullanımına, kişinin diş yapısı ve içinde bulunduğu çevresel şartların durumuna bağlı olarak her bireyde değişkenlik gösterir. Özellikle sigara çok içen bireylerde çok tavsiye edilmez. Nedeni de beyazlatılamayacağından değil, çok çabuk geriye dönüş olabileceğinden dolayıdır. Beyazlatma isteğinize bağlı olarak ve şartlar uygunsa her daim yapılabilmektedir. İdeal ortalama şartlarda 1-2 yıl beyaz kalması uygun görülebilir. Pekiştirme açısından belirli zamanlarda kontrollerle tekrarlanması daha etkin olacaktır. Üzerinden vakit geçse de sonuç olarak eski haline göre her zaman daha iyi olacaktır.

Soru
Hamilelikte ya da emzirme durumunda beyazlatma yapılabilir mi?
Cevap

Bilinen bir yan etkisi bildirilmemiş olsa da beyazlatmanın hamilelik ya da emzirme sonrasına bırakılması daha uygundur.

Soru
Dişetlerim hassas, beyazlatma yaptırabilir miyim?
Cevap

Dişeti çekilmeleri, mine defektleri gibi durumlarla ilgili hassasiyetleriniz varsa önce hekiminiz tarafından bunlar giderilebilir, sonrasında da dişleriniz beyazlatmaya uygun hale getirilebilir.

Soru
Beyazlatma süresince ve sonrasında neler tüketilmeli yada tüketilmemelidir?
Cevap

Tedavi süresince başta sigara olmak üzere, boyayıcı özellikteki renkli gıdaların tüketimi yapılmamalıdır. (Örnek çay, kahve, şarap, konsantre meyve suları, ketçap vb gibi) Bu duruma göstereceğiniz önem tedavinizin başarısı için gereklidir.  Sonrasında ise yukarıda bahsi geçen etkenlere ne kadar dikkat ederseniz beyazlatmanın da kalıcılığı o oranda uzun sürecektir. Ağız bakımınıza  göstereceğiniz önem ise zaten kalıcılık açısından olması gerekenler arasındadır.

Soru
Hareketli protez nedir?
Cevap

Bir veya daha fazla diş eksikliğinin tedavisinde kullanılan,hastanın istediği zaman rahatlıkla takılıp çıkarılabilen üzerinde eksik dişlerin yer aldığı apareylerdir.

Soru
Protezler ne kadar zamanda yenilenmelidir?
Cevap

Bu konu kişinin ağız hijyeniyle ilgili olarak değişebilir.Hijyene özen gösteren hastalar protezlerini çok uzun zaman kullanabilirler.Bu kişinin periyodik kontrollerinde hekim tarafından gözlenip, hastaya söylenebilecek ve hastaya göre değişen bir durumdur.

Soru
Protezlerin temizliği nasıl olmalıdır?
Cevap

Sabit protezler diş fırçalanması sırasında temizlenirler.Bazen köprü altı bölgeleri için özel diş fırçaları,diş iplerini,ağız duşlarını kullanmak gerekebilir.
Hareketli protezleri çıkarıp fırçalamak gerekir.Ayrıca bunların temizliğinde protez temizleme tabletlerini de kullanmak gerekebilir.

Soru
Botoks tedavisi nerelerde uygulanır?
Cevap

Kozmetik amaçlı yüzdeki mimik çizgilerin yumuşatılması için kullanıldığı düşünülse de botoks günümüzde tıp ve diş hekimliği dünyasında tedavi amaçlı da kullanılmaktadır.

Soru
Botoks ‘un etkileri nelerdir?
Cevap

Botoks uygulandığı kas dokusunda sinirleri bloke ederek, kasın kasılmasını engellemiş olur. Sinir uçlarından nörotransmitterin salınımını engeller. Böylece uygulandığı bölgede cilt dokusu düzgün ve kırışıksız olur. Bu etki 4- 6 ay boyunca devam eder.Daha sonra tekrarlanması gerekir.