Kanal Tedavisi (Endodonti)

ONLINE RANDEVU

Daha önce merkezimize geldiniz mi ?

Soru Cevap

Soru
Kanal tedavisi nedir?
Cevap

Kanal tedavisi, dişlerde ağrı, apse ve kist oluşumuna neden olan iltihaplı veya ölü diş pulpasının (damar-sinir paketi) içinde bulunduğu kök kanallarından çıkartılması ve bu boşluğun, doku dostu bir madde ile tam olarak doldurulması işlemidir.

Soru
Kanal tedavisi yapılan dişi ne kadar süre kullanabilirim ?
Cevap

Dişe doğru ve sağlıklı bir kanal tedavisi yapılmış ise ve hasta ağız bakımına dikkat ediyorsa, dişin ağızda kalma süresi normal bir dişten farksızdır. Kanal tedavili dişler, ağrıyı algılamadığı için, periyodik olarak(en az altı ayda bir)hekiminiz tarafından kontrol edilmelidir.

Soru
Kanal tedavisi yapılmasını gerektiren şikayetler nelerdir?
Cevap

Dişte kendiliğinden görülen ağrı,
Geceleri artan ve ağrı kesicilerle bile geçmeyen ağrı,
Soğuk, sıcak veya dişe temas gibi bir dış etkenle tetiklenen ağrının uzun süre devam etmesi,dişin etrafında, dişetinde ve/veya ilgili lenf bezlerinde görülen şişlik.Dişin enfekte olması sonucu oluşan fistül veya dişte renkleşme.
Bununla birlikte, canlılığını kaybeden dişler herhangi bir şikayete neden olmayabilir. Bu durum, kanal tedavisi ihtiyacının olmaması olarak algılanmamalıdır.

Soru
Kanal tedavisi yapılırken ağrı duyulur mu?
Cevap

Kanal tedavisi ağrıya neden olmaz; aksine ağrının giderilmesi için uygulanır. Kanal tedavisi yapılacak diş ve çevre dokular lokal anestezi ile uyuşturulur. Tedavi sırasında hasta ağrı hissetmez. Bununla birlikte bazı vakalarda hasta az da olsa rahatsızlık  duyabilir. Bu problem yardımcı anesteziler yapılarak kolaylıkla aşılır.

Soru
Kanal tedavisi her durumda başarılı olur mu?Olmadığı takdirde ne yapılabilir?
Cevap

Canlı dişin tedavisinde başarı oranı %90-95 civarındadır. Başarıda hastanın genel sağlık durumu ve ağız hijyeninin yanı sıra hekimin deneyimi ve ekipmanı da önemli rol oynar. Başarısızlık söz konusu olduğunda tedavi tekrarlanabilir veya cerrahi bir yöntem kullanılır.

Soru
Kanal tedavisi sonrasında nelere dikkat edilmesi gerekir?
Cevap

Tedavi sonrasında dişin üst yapı restorasyonu tamamlanana kadar, ısırma ve çiğneme yapılması uygun değildir. Çürüğün ve kanalların temizlenmesi sırasında dişin sert doku miktarında azalma olur. Bu da dişin çiğneme ve ısırma gibi fonksiyonları yerine getirmesine engel bir durum teşkil eder. Tedavisi biten dişin en kısa zamanda üst yapısının tamamlanması gerekmektedir. Madde kaybının çok olduğu durumlarda dişin kronla kaplanması, daha küçük madde kayıplarında ise dişin  kompozit dolgu ile kapatılması gerekmektedir.

Soru
Kanal tedavisi yapıldıktan sonra ne gibi semptomlar görülebilir?
Cevap

Özellikle ilk 24 saat içinde kendini hissettiren ve azalarak kaybolan bir ağrı görülebilir. Bu ağrı önemsizdir ve anestezi geçmeden alınacak bir analjezik yardımıyla önemli miktarda azaltılabilir.Hasta o dişini kullanmakta zorluk çekebilmektedir.1-2 gün sonra ağrı azalmakla beraber 1 hafta-10 gün kadar hassasiyet devam edebilmektedir.

Soru
Kanal tedavisi yapıldıktan ne kadar zaman sonra birşeyler yenilebilir?
Cevap

Anestezi etkisi geçtikten sonra yemek yiyebilirsiniz. Ancak tedavi tamamlanmadıysa ve dişin üzerinde hala geçici dolgu bulunuyorsa, özellikle o dişi kullanırken biraz daha dikkat etmek ve bir süre sert gıdalar tüketmemek faydalı olacaktır. Dolgunun düşmesi veya dişinizin kırılması gibi durumlarda hekiminizi bilgilendirmeniz gerekmektedir.