Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

ONLINE APPOINTMENT

Have you come to our center before?

Pedodontics (Children's Dentistry) en

6 ay – 12 yaş arasındaki sür dişi ve karma dişlenme dönemindeki hastalarımızın tedavilerinin yapıldığı bölümdür.

Pedodontsit çocuk dişleri ile ilgili tedavileri ve koruyucu diş hekimliği uygulamalarını yapan; çocuk psikolojisi, büyüme ve gelişim konularında spesifik eğitim almış uzman diş hekimidir. Çocuk diş hekimleri, bebeklikten erişkin döneme kadar bir başka deyişle tüm daimi dişlerin sürdüğü döneme kadar olan süreçte dişlerde ve ağızda oluşan problemlerin çözülmesinde rol oynar.

Pedodontistler ayrıca hangi yaşta olursa olsun engelli bireylerin diş tedavilerinide uygulayan diş hekimleridir.

 

Çocuklarda diş çürümesinde alınacak önlemler nelerdir?

Diş çürüğünden korunmak amacıyla yapılacak ilk işlem iyi bir ağız hijyenine sahip olunmasıdır. Bu amaçla dişler günde en az 3 kez, 2 şer dakika süreyle fırçalanmalıdır. Diş fırçasına yardımcı olarak diş ipi ve ağız gargaraları sadece diş hekimi tavsiyesine göre 5 yaşından sonra kullanabilir. Diş çürüğünden korunmada etkinliği kanıtlanmış yöntemlerden birisi de “flor” uygulamalarıdır.

 

Diş hekimini ilk ziyaret ne zaman olmalıdır?

İlk muayenede bebeğin tıbbi ve dişsel öyküsü dinlenir. Ağız içi muayene hastanın ilk ziyaretinde yapılır ve hastanın diş çürüğüne yatkınlığı değerlendirilir. Gelişim, flor ihtiyacı, normal beslenme dışındaki alışkınlıklar (biberon, emzik vb.) travmadan korunma; ağız hijyeni ve yeme alışkanlıklarından dişler üzerinde etkilerine göre hasta yönlendirilir. Pedodontiste veya diş hekimine ilk ziyaret hayat boyunca bebek için yararlı olabilecek bilgilerin edinilmesi açısından önemlidir.

 

Merkezimizde Pedodonti

Merkezimizde çocuk hastalarımız için özel oyun odaları ve çocuk diş üniteleri bulunmaktadır.