Tel Tedavisi (Ortodonti)

ONLINE RANDEVU

Daha önce merkezimize geldiniz mi ?

Soru Cevap

Soru
Ortodonti nedir? Ortodonti uzmanı kimdir?
Cevap

Ortodonti dişlerdeki ve çenelerdeki düzensizlikleri, uyumsuzlukları teşhis ve tedavi ile ilgilenen diş hekimliği branşıdır. Ortodonti uzmanı ise diş ve çene düzensizliklerini çözmek için uzmanlaşmış diş hekimidir.

Soru
Ortodonti uzmanı seçerken nelere dikkat edilmelidir?
Cevap

Ortodonti tedavisi genellikle uzun soluklu olup, doktor hasta ilişkisinin önemli olduğu bir tedavidir. Bu yüzden doktorunuzu seçerken çok dikkatli olmalı her şeyden önce doktorunuzun konunun uzmanı olup olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Bunu doğrulamak için Türk Ortodonti Derneği'nin resmi sayfasına girmeniz ve doktorunuzu aratmanız yeterli olacaktır. .(www.tod.org.tr)

Uzman olduğundan emin olduktan sonra size yapılacak tedaviyi bilmeniz ve bu tedaviyi inanarak kabul etmiş olmanız önemlidir. Doktorunuzun bilgisi kadar kullandığı malzemeler de önemlidir ve ağzınıza konacak malzemelerin kalitesiyle ilgili bilmek istediklerinizi de sormanız tedavi boyunca oluşacak endişe ve kaygı gibi duyguları en aza indirir.

 

Soru
Ortodontik tedavinin süresi nedir?
Cevap

Vakanın durumuna ve hastanın yaşına bağlı olarak 6 ay ile 36 ay arasında değişebilir.

Soru
Ortodontik tedavi hangi yaşta yapılmalıdır?
Cevap

Ortodontik tedavi her yaşta yapılabilir, ama her yaşın özelliklerine göre farklı tipte tedaviler uygulanır. Yeni doğan damak yarığı olan bir bebekte de 60 yaşında diş eti çekilmesi nedeniyle dişlerinde düzensizlik oluşan bir bireye de ortodontik tedavi uygulanabilir.Ağızda hala süt dişlerinin olduğu dönemde, genellikle takılıp çıkartılabilen plaklar ile tedavi yapılırken; sürekli dişlerin ağızda olduğu bütün yaşlarda, dişlere yapışan sabit teller ile tedaviler yapılır.

Soru
Ortodontik tedavi her yaşta uygulanabilir mi?
Cevap

Ortodontik tedavi, sağlıklı diş ve diş etlerine sahip bireylere her yaşta uygulanabilir. Çenelerle ilgili anomaliler genellikle büyüme sürecinde tedavi edilebilir. Erişkin yaşta düzeltilebilmeleri ortodonti ile beraber çene -yüz cerrahisi uygulamalarını gerektirmektedir.

Soru
Ortodontik muayene ve planlama için neler gereklidir?
Cevap

Ortodontik tedavi öncesi teşhis ve tedavi planlaması için bir takım analizler yapılması gereklidir. Diş doktorunuz çekilen sefalometrik film üzerinde analiz yaparak dişlerin çene içindeki durumlarını tespit eder. Fotoğraflardan gülüş analizi ve profil analizi yapılmaktadır. Ayrıca dişlerin yeterli yere ihtiyacı olup olmadığı veya diş boyut anomalisi tespiti için de model analizi gereklidir.

Soru
Tedavi amacı ile bazı dişlerin çekilmesi gerekiyormuş. Diş eksiltmenin sakıncası var mı?
Cevap

Ortodontik tedavi amacı ile diş çekilmesi hastalarımızın velileri tarafından çoğunlukla istenmemektedir. Halbuki diş çekimi kararı bazı durumlarda zorunludur ve dişlerin çene kemikleri üzerine yerleştirilemediği durumlarda tedavi sonucunun daha başarılı, elde edilen sonucun daha kalıcı olmasını sağlar.

Soru
Ortodontik tedaviye başlamadan önce ve tedavi süresince ağız bakımı nasıl olmalıdır?
Cevap

Ortodontik tedavi öncesi varsa tüm çürük dişler tedavi edilmeli, diş taşı temizliği yapılmalıdır. Tedavi sırasında da diş çürüğü ve dişeti hastalığı oluşumu ancak diş fırçalamaya özen gösterilerek önlenebildiği için ağız bakımı çok önemlidir.

Soru
Tedavi sırasında ağrı veya hassasiyet olacak mı?
Cevap

Tellerin takıldığı ilk günler yanakların ve dudakların iç yüzeylerinde hafif tahriş ve dişlerde ağrı olabilir. Şikayetlerinizin derecesi ne olursa olsun en fazla 10 gün içerisinde ağzınızda tel olduğunu hissetmeyeceksiniz.

Soru
Tedavim sırasında nelere dikkat etmem gerekiyor ? Kısıtlamalar var mı?
Cevap

Tedavi sırasında dişlere uygulanan braket ve teller yiyecek artıklarının birikimini kolaylaştırdığı için ağız bakımının sağlanması, diş çürüğü ve dişeti hastalığını önlemek bakımından çok önemlidir. Dişlerinizin üzerine yapıştırılan tellerin kırılmadan dişlerin yüzeyinde durması da tedavinin başarısı açısından önemlidir. Bu sebeple yenilen gıdalara özen gösterilmelidir.

Tedaviniz süresince sert gıdalar (kuruyemiş, sert şekerler, elma, erik, ayva gibi meyveler) lokum gibi dişlere ve braketlerinize yapışabilecek ve temizlenmesi zor olan gıdalar ve kola gibi asitli içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir.

Soru
Ortodontik teller varken dişler nasıl fırçalanmalıdır?
Cevap

Ortodontik teller ağızdayken dişlerin temizliğine her zamankinden daha büyük özen gösterilmelidir. Düz bir diş yüzeyini fırçayla temizlemek kolaydır. Ancak üzerine braket yapıştırılmış olan bir diş yüzeyi bakterilerin tutunacağı girintiler oluşturur. Buralara normal bir fırçanın girmesi çok daha zordur. Bu nedenle ortodontik fırça, arayüz fıçası, tek demetli dişeti fırçası gibi özel fırçalar ve bunlara ek olarak telin altından geçirilebilen ucu sert diş ipi, ağız duşu, florid oranı yüksek macun ve ağız bakım suları kullanılır.

Soru
Şeffaf plak tedavisi (Telsiz ortodonti) nedir?
Cevap

Yaygın olarak kullanılan metal veya porselen braketler ve bunlara uygulanan teller ve elastiklerden çok daha farklı bir tedavi yöntemidir. Invisalign, EON aligner, orthoclear, clear aligner gibi firmalarca yapılmaktadır. Ortodontide şeffaf plak tedavisi çapraşık dişlerin dışarıdan farkedilmeyen, estetik görünümü bozmayan aygıtlarla tedavi edilmesine olanak sağlamaktadır. Ortodontide kapsamlı bir tedavi yöntemi olan şeffaf plak tedavisinin etkisi pek çok vakada kanıtlanmış ve onaylanmıştır. Bu yöntemle eğri ve çapraşık dişler etkin bir şekilde düzeltilir. Şeffaf plak tedavisinde takıp çıkartılabilen plaklar yardımı ile hafif basınç uygulanarak dişlerin etkin ve doğru bir şekilde istenilen ideal pozisyona getirilmesi sağlanır.

Soru
Şeffaf plak tedavisinin sağladığı avantajlar nelerdir?
Cevap

Hastalar ortodontik tedavi sürecinde rahat bir şekilde konuşup gülebilir, kullanılan aparey hemen hemen hiç farkedilmeyen şeffaf malzemelerden üretilmiştir, Çıkarılabilir olduklarından yemek yeme esnasında zorluk çekilmez, yemek sonrası ise dişleri temizlemek daha kolaydır. Rahat,göze görünmeyen bir tedavi imkanı verir. Şeffaflığı sayesinde tam bir estetik uyum sağlar.

Soru
Lingual ortodonti (Görünmeyen diş teli) nedir?
Cevap

Braketlerin dişlerin dış yüzeyleri yerine dil tarafına bakan yüzeylerine yapıştırılarak uygulanan tedavi yöntemidir.

Soru
Dişlerim düzeldikten sonra tekrar bozulabilir mi?
Cevap

Dişleriniz düzeldikten sonra telleriniz diş yüzeylerinden çıkartılacaktır. Bu işlemin ardından size mevcut durumu koruması amacı ile pekiştirme aygıtları uygulanacaktır. Eğer bu aygıtlar size önerilen sürelerde kullanılmazsa ve uzun süre kontrole gelinmezse dişlerinizin tekrar bozulma ihtimali vardır.