Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) | Radixdent
444 68 41 info@radixdent.com.tr
444 68 41
ÇEKMEKÖY WHATSAPP
+90544 868 68 41
KARTAL WHATSAPP
+90542 468 68 41
Almanya Whatsapp
+90542 468 68 45

Sizi Arayalım

Telefon

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

0 – 12 yaş arasındaki süt dişi ve karma dişlenme dönemindeki hastalarımızın tedavilerinin yapıldığı bölümdür.

Pedodontist çocuk dişleri ile ilgili tedavileri ve koruyucu diş hekimliği uygulamalarını yapan; çocuk psikolojisi, büyüme ve gelişim konularında spesifik eğitim almış uzman diş hekimidir. Çocuk diş hekimleri, bebeklikten erişkin döneme kadar bir başka deyişle tüm daimi dişlerin sürdüğü döneme kadar olan süreçte dişlerde ve ağızda oluşan problemlerin çözülmesinde rol oynar.

Pedodontistler ayrıca hangi yaşta olursa olsun engelli bireylerin diş tedavilerinide uygulayan diş hekimleridir.

 Çocuklarda diş çürümesinde alınacak önlemler nelerdir?

Diş çürüğünden korunmak amacıyla yapılacak ilk işlem iyi bir ağız hijyenine sahip olunmasıdır. Bu amaçla dişler günde en az 3 kez, 2 şer dakika süreyle fırçalanmalıdır. Diş fırçasına yardımcı olarak diş ipi ve ağız gargaraları sadece diş hekimi tavsiyesine göre 6 yaşından sonra kullanılabilir. Diş çürüğünden korunmada etkinliği kanıtlanmış yöntemlerden birisi de “flor” uygulamalarıdır.

 Diş hekimini ilk ziyaret ne zaman olmalıdır?

Diş hekimini ilk ziyaret ilk süt dişinin sürmesiyle birlikte olmalıdır.İlk ziyarette hekim, bebeğin ağız hijyeninin ebeveyni tarafından nasıl sağlanacağı bilgisini verecektir.İlk muayenede bebeğin tıbbi ve dişsel öyküsü dinlenir. Ağız içi muayene hastanın ilk ziyaretinde yapılır ve hastanın diş çürüğüne yatkınlığı değerlendirilir. Gelişim, flor ihtiyacı, normal beslenme dışındaki alışkanlıklar (biberon, emzik vb.) travmadan korunma; ağız hijyeni ve yeme alışkanlıklarının dişler üzerinde etkilerine göre hasta yönlendirilir. Pedodontiste veya diş hekimine ilk ziyaret hayat boyunca bebek için yararlı olabilecek bilgilerin edinilmesi açısından önemlidir.

 Merkezimizde Pedodonti

Merkezimizde çocuk hastalarımız için özel oyun odaları ve çocuk diş üniteleri bulunmaktadır.