Fissür Örtücü | Radixdent
444 68 41 info@radixdent.com.tr
444 68 41
ÇEKMEKÖY WHATSAPP
+90544 868 68 41
KARTAL WHATSAPP
+90542 468 68 41
Almanya Whatsapp
+90542 468 68 45
ULUSLARARASI WHATSAPP
+90 544 948 68 41

Sizi Arayalım

Telefon

Fissür Örtücü

Fissür Örtücü
Sürekli dişlerin çiğneyici yüzeylerindeki derin ve çürümeye eğilimli fissürleri (olukları) kapatıp, bakterilerin buraya ulaşmasına izin vermeyen ve böylece çürük oluşumunu önleyen akışkan bir dolgu maddesidir.

Fissür örtücüler, arka dişler üzerindeki bu oluklara uygulanan şeffaf veya beyaz renkte sıvı kompozit dolgu şeklinde ki maddelerdir. Diş minesine yapışarak çürük oluşumuna engel olurlar.

Sıvı şeklinde olduğundan diş yüzeyindeki bu olukların içine akarak tutunur ve böylece diş yüzeyinden herhangi bir aşındırma işlemi yapmaksızın uygulanır ve yükseklik oluşturmazlar.

Fissür örtücüler kimlere uygulanır?

Fissür çürükleri çocuklarda ve gençlerde daha kolay oluşur, bu nedenle özellikle daimi dişleri yeni sürmüş çocuklara uygulanmalıdır.Tıbbi hikayesi nedeniyle çürük oluşumuna elverişli yetişkinlerin dişlerine de koruyucu amaçlı fissür örtücüler uygulanabilir.

Fissür örtücüler çürüğü nasıl önler?
Çocuğunuz dişlerini hergün fırçalayıp diş ipi kullansa bile, dişlerin çiğneyici yüzündeki girinti ve çıkıntılara fırça kılları ulaşamaz. Yiyecek artıkları ve bakteriler bu girintilere yerleşip diş çürüğü oluşturabilirler. Fissür örtücüler akışkan kıvamda oldukları için fissürlerin en derin noktasına kadar ilerlerler. Dolayısıyla bu bölgeleri tıkayarak yiyecek artıkları ve bakterilerin yapışmasını engellerler.

Fissür örtücüler ne kadar süre ağızda kalır?

Fissür örtücüler zamanla aşınabilir, buna rağmen yıllar sonra bile büyük oranda dişler üzerinde kaldığı yapılan çalışmalarla ispatlanmıştır. Diş gıcırdatma ve sert gıdaların sıkça tüketilmesi fissür örtücülerin daha çabuk kırılmasına ve dişlerin üzerinden düşmesine sebep olabilir. Fissür örtücülerin diş minesine bağlanma kuvveti, uygulama sırasında ne kadar iyi olursa diş üzerinde kalma ömrü de o kadar uzun olur. İdeal fissür örtücü uygulamasında en etkili faktör çocuğunuzun uyumudur. Her şeye rağmen eğer fissür örtücü düşerse, çocuğunuzun dişi daha önce hiç fissür örtücü uygulanmamış bir dişten çok daha fazla çürüğe karşı dirençlidir.

Fissür örtücü düştükten sonra eğer 6 ay içersinde fark edilip tekrar uygulanırsa çürüğe karşı koruma devam edecektir. Tüm bu faydalarına rağmen çocuğunuz ağız hijyenine dikkat etmez ve rutin diş hekimi kontrollerine getirilmez ise dişlerini çürükten korumak hemen hemen imkansızdır.

Merkezimizde Fissür Örtücü

Estetik sorun teşkil etmeden çürük oluşumuna engel olabilirsiniz.