Endodonti (Kanal Tedavisi) | Radixdent
444 68 41 info@radixdent.com.tr
444 68 41
ÇEKMEKÖY WHATSAPP
+90544 868 68 41
KARTAL WHATSAPP
+90542 468 68 41
Almanya Whatsapp
+90542 468 68 45
ULUSLARARASI WHATSAPP
+90 544 948 68 41

Sizi Arayalım

Telefon

Endodonti (Kanal Tedavisi)

Endodonti (Kanal Tedavisi)

Kanal tedavisi,dişlerde ağrı,apse ve kist oluşumuna neden olan,iltihaplı veya ölü diş pulpasının kök kanallarından çıkarılması,oluşan boşluğun temizlenip sağlığa zararlı olmayan doku dostu bir maddeyle tam olarak doldurulması demektir.

Dişin mine ve dentin tabakalarının altında dişin canlılığını sağlayan damar ve sinir paketinin bulunduğu  bölüme dişin pulpası denir.Dişin kuronunda “pulpa odası” adını alan bu bölüm diş köklerinin sonuna kadar uzanmaktadır. Pulpanın herhangi bir sebeple iltihaplanması durumunda, dişin pulpası çıkarılır, kanalların temizlenmesi ve ardından doldurulması gerekmektedir.

 Kanal tedavisi yapılacak dişlerde hangi belirtiler oluşur?

Soğuk ve sıcakla başlayan hassas ağrı,gece ağrısı,spontan (etken olmaksızın) ağrı,dişte apse,şişlik.Travma sonucu dişin kırılması,dişlerde renk değişikliği gibi belirtileri vardır.

 Kanal tedavisi yapılmazsa ne olur?

Derin çürükler veya derin diş kırıklarında dişin sinir dokusu olan pulpa kendini iyileştiremez ve diş canlılığını kaybeder. Canlılığını kaybeden diş enfeksiyon odağı haline gelir. Bu noktada bir an önce hekim tarafından kanal tedavisi işlemi yapılmalıdır. Eğer kanal tedavisi yapılmazsa enfeksiyon kök ucundaki ve çevresindeki dokulara kadar ulaşabilir. Diş kökünü çevreleyen çene kemiğinde iltihaplanma meydana getirerek o bölgede kemik kaybına yol açabilir. Bu aşamaya ulaşmış dişlerin kanal tedavisi daha uzun ve zahmetli işlemler gerektirebilir. İhmal edilen durumlarda dişin kaybına kadar varan üzücü sonuçlar doğabilir.

 Merkezimizde Endodonti

Hastalarımızın muayeneleri sırasında yapılacak erken tehşis ile diş kaybı olmadan uzman hekimlerimizce gerekli müdahale yapılabilir.