Çürük Tedavisi | Radixdent
444 68 41 info@radixdent.com.tr
444 68 41
ÇEKMEKÖY WHATSAPP
+90544 868 68 41
KARTAL WHATSAPP
+90542 468 68 41
Almanya Whatsapp
+90542 468 68 45
ULUSLARARASI WHATSAPP
+90 544 948 68 41

Sizi Arayalım

Telefon

Çürük Tedavisi

Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli yiyeceklerle asit oluşturmaktadır. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğünün başlamasına ve ilerleyerek kavite denilen oyukların oluşmasına neden olmaktadır.

Çürük diş üzerindeki koyu renk ve oyuklarla kolayca tanınır. Fakat bazen çürük çukurcuğu gizli kalır ve diş hekimi ancak yardımcı tanı araçlarıyla (diş röntgeni gibi) teşhis koyabilir. Çürükler,bazen diş tüberküllerinin yani tümsekciklerin birbiriyle kesiştiği yerde veya dişin boyun kısmında görülür. Bazende iki diş arasında kalan gizli çürükler uzun süre fark edilmez. Diş çürüğünde diş hekimine başvurmayı gerektiren en önemli belirti ağrıdır. Ağrı, soğuk, sıcak, tatlı veya ekşiden olur. Ağrının şiddeti kişiden kişiye değişir ve etken ortadan kalkınca ağrıda geçer; fakat tedavi edilmeyen çürüklerde ağrılar bir süre sonra sürekli olmaya başlarlar. Ayrıca ağızda meydana gelen kokular çürüklerin habercisi olabilir.

Diş çürüğü nasıl ilerler?

Çürük, dişin yüzeyindeki mine tabakasından başlar ve ilerleyerek dentin tabakasına erişir. Dentin, mineden daha fazla organik madde içerir. Bu nedenle çürük bu tabakada daha çabuk yayılır. Çürüğün ilerleme hızı, kişiden kişiye ve dişten dişe çok değişir. Unutulmaması gereken mine ve dentin dişin bir savunma organı olduğudur.

Çürükten korunmak için ne yapılmalıdır?

İlk yapılması gereken şey ağız hijyeni,6 aylık düzenli kontroller,diş hekimine gitmek ve onun önerilerine uymak olmalıdır.Ağız hijyeninin sağlanması çürükten korunmada birinci önceliktir.Aslında çürükten korunma,bir kişisel irade konusudur ve hepimizin sağlam dişler ve sağlıklı ağzın getireceği rahatlığın bilincinde olmamız gerekir.

Merkezimizde Çürük Tedavisi

Merkezimizde uzman hekimlerimiz,diş sağlığınız için gerekeni yapmakta ve sonrası için sizi detaylı bilgilendirmektedir.