Diş Eti Tedavisi | Radixdent
444 68 41 info@radixdent.com.tr
444 68 41
ÇEKMEKÖY WHATSAPP
+90544 868 68 41
KARTAL WHATSAPP
+90542 468 68 41
Almanya Whatsapp
+90542 468 68 45

Sizi Arayalım

Telefon

Diş Eti Tedavisi

Diş Eti Tedavisi
Periodontal hastalıklar dişeti ve dişleri destekleyen çevre dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır. Erişkinlerde diş kayıplarının p’i periodontal hastalıklar nedeni ile gerçekleşmektedir. Bu hastalıklar erken dönemde teşhis edildiklerinde kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler. Dişeti hastalıklarının önlenmesi veya tedavisi; doğal dişlerin korunması, daha rahat çiğnemenin ve daha iyi bir sindirimin sağlanması gibi diğer faydaları da beraberinde getirir.

Periodontal hastalıkların ilk aşamasında dişeti iltihaplanır (gingivitis). Bu dönemde dişetleri kanamalı, kırmızı renkli ve hacim olarak büyümüş olarak görünür. Erken dönemde çok fazla rahatsızlık vermeyebilir. Tedavi edilmezse hastalık periodontitise ilerleyerek dişeti ve dişleri destekleyen alveol kemiğinde geriye dönüşsüz hasar oluşturabilir.

Periodontitis periodontal hastalıkların daha ilerlemiş bir safhasıdır. Dişleri destekleyen diğer dokularla birlikte alveol kemiğinde de hasar oluşur. Diş-dişeti arasında ‘periodontal cep’ oluşur. Periodontal cep varlığı enfeksiyonun yerleşimini ve hastalığın ilerlemesini kolaylaştırır. Hastalık ilerledikçe dişler sallanmaya başlar, hatta çekime gidebilir.

Dişeti hastalığının belirtileri nelerdir?

Diş fırçalama sırasında,ya da kendiliğinden kanayan dişetleri. Kırmızı, şiş ve hassas dişetleri. Dişlerden kolaylıkla ayrılabilen,şekli bozulmuş dişetleri. Dişler ve dişetleri arasında iltihabi akıntı varlığı. Sallanan veya giderek birbirinden uzaklaşan dişler (dişler arasında aralıkların oluşması veya mevcut aralıkların artması). Isırma sırasında alt ve üst dişler arasındaki ilişkilerin değişmesi, dişlerin yer değiştirmesi. Sürekli kötü ağız kokusu.

Bunlarla beraber, periodontal hastalık hiç bir bulgu vermeden de ileri safhalara ulaşabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla dişhekimine gitmek hastalığın erken teşhisinde son derece önemlidir.

Dişeti hastalıklarının tedavisi nedir?

Dişeti hastalığının erken döneminde tedavi, dişler üzerindeki eklentilerin (plak ve diştaşı) uzaklaştırılması ve düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasını kapsar. Genellikle bu tedavi, dişetinin tekrar dişe adaptasyonu veya dişetinin büzülerek cebin elimine olması için yeterlidir. Dişeti hastalığının erken döneminde vakaların çoğunluğunda, diştaşı temizliği, plağın uzaklaştırılması ve düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasını takiben günlük etkin ağız bakımı başarılı bir tedavi için yeterlidir. Daha ilerlemiş vakalar cerrahi tedaviyi gerektirebilir. Bu tedavinin amacı dişleri çevreleyen derin periodontal ceplerdeki diştaşlarını ve iltihabi dokuları temizlemek, cebin büzülerek eliminasyonunu ve düzgün bir kök yüzeyi oluşturularak daha kolay temizlenebilir bir dişeti formu oluşturmaktır.

Periodontal tedavi sonrası hastaların düzenli olarak dişhekimi tarafından muayene edilmesi, plak kontrolü ve yeni diştaşı birikimlerinin ortamdan uzaklaştırılması gereklidir. Periodontal tedavi ile elde edilenlerin sürdürülebilmesi kişinin günlük ağız bakımı işlemlerini etkin bir şekilde uygulamasına bağlıdır.